סוגים שונים של דגי מאכל

סוגים שונים של דגי מאכל

סוגים שונים של דגי מאכל 

כיום יש בישראל מבחר גדול של סוגי דגים למאכל הנבדלים אחד מהשני בבית גידולם, צבע עורם, גודלם, טעמם ודרכי הכנתם בין אם מעושנים וכבושים, טריים, מבושלים, אפויים או צלויים. אז מה ההבדל בין סוגים הדגים השונים שבשוק? על כך יוסבר להלן בקצרה.

 

על דגים למאכל

קיימים בעולם עשרות אלפי מיני דגים אך רק חלק קטן מהם נפוץ כדגים לאכילה כמו דגי טונה, סלמון, מקרל, פורל, אנטיאס, הרינג, קרפיון, סרדינים וכדומה. בנוסף למינים הרבים יש לכל דג תת סוגים כמו טונה אדומה ולבנה. דגים למאכל נחשבים כמקור חשוב לצריכת חלבון והם מהווים מקור לחמישה עשר אחוז מצריכת חלבון מהחי בעולם. את הדגים צורכים טריים ישירות מהים או שנשמרו באמצעי קירור שונים. יחד עם זאת, מכיוון שדגים לא נשמרים טריים לאורך זמן מקובל גם לשמרם בדרכים מסורתיות וחדשות עם הליכים של עישון, כבישה, הקפאה, ייבוש ושימור.

 

סוגים שונים של דגים למאכל

כאמור, יש מגוון רחב של סוגי דגים הראויים למאכל שניתן לחלקם למספר קבוצות, וביניהן:

  • בית גידול – דגי מאכל נבדלים בבתי הגידול שלהם, בין אם מדובר בדגי מים מתוקים למאכל שמקורם באגמים ונהרות, או דגי ים לאכילה שמקורם באוקיאנוסים וימות. דגי ים למאכל נחשבים ליותר עשירים באומגה שלוש. כמו כן, רשימת דגי ים למאכל כוללת דגים כמו טונה, סרדינים ופורל ים, ואילו דגי מים מתוקים כוללים קרפיון, מושט, נסיכת הנילוס ועוד.
  • גודל הדג – דגי מאכל נבדלים גם מבחינת גודלם, המתחיל עם דגים קטנים למאכל כמו דגי סרדינים ומגיע עד לדגי מאכל גדולים כמו טונה. דגים קטנים הינם באורך של ס”מ בודדים והם מוצעים בשוק לרוב בשלמותם, בעוד שדגים בינוניים וגדולים יכולים להגיע לגודל של כמה מטרים טובים, ולמשקל של מאות ק”ג. לרוב הם מוצעים בשוק בנתחים.
  • צורת הכנה – צורת ההכנה של דגים משתנה בהתאם לגודלם. למשל דג קטן למאכל מקובל לאכול בשלמותו, בעוד שדגים גדולים נהוג לאכול כפרוסות של פילה או פרוסות של סטייק.
  • צורת אכילה – דגים מכינים בדרכים שונות, למשל טיגון, אפייה, צלייה, עישון, המלחה, דגים נאים ועוד. למשל, סוגי דגים לטיגון כוללים דגים קטנים כמו ברבוניות וסרדינים. כמו כן יש דגים המתאימים לעישון כמו סלמון ופורל ויש המתאימים להמלחה כמו דג הרינג.
  • צבע הדג – ניתן למצוא בשוק דגים בצבע שונה של בשר כמו לבן, דג כתום ואדום ואף ניתן למצוא דגים ורודים למאכל. כך למשל יש דג לבן מסוגים כמו לוקוס ומקרל, בעוד שסלמון הינו דג בצבע כתום ואילו טונה יכולה להיות לבנה או אדומה.
  • סוגי דגים כשרים למאכל – ביהדות כל סוגי הדגים הכשרים הם רק אלו שיש להם סנפירים וקשקשים. מסיבה זו למשל לא אוכלים דגי שפמנון.

 

איך מזהים דגי חי טרי

אם אתם מתכננים לקנות דג חי בשווקים, כדי להבטיח את טריותו יש מספר שחשוב לחפש אחריהם. קודם כל לחיצה על גבי דג טרי לא תשאיר בו שקע והוא ישוב מיד לצורה המקורית שלו. כמו כן דג טרי ייראה מבריק, לזימים שלו יהיה צבע עז שאין בו עכירות והעיניים של הדג תהינה בולטות החוצה ובעלות ברק.

 

דגים מעושנים ומלוחים

לצד דגי מאכל טריים עולה הביקוש לדגים בישראל שהינם מעושנים או מלוחים, הנחשבים בקרב מביני עניין כמעדן שאין לו תחליף. גם כאן ניתן למצוא מספר סוגי דגים מיובאים המשווקים על ידי ספקים מובחרים כמו CROWN FISH. דגים אלו כוללים קודם כל את דג הסלמון הקרוי בעברית אלתית והגדל במימי הים הצפוני, המאופיין בצבע כתום וטעם עשיר ועסיסי ועושים בו שימוש בעישון קר וחם.

 

עוד דג מלוח נפוץ הינו ההרינג המכונה גם דג מליח. מדובר בדג ממשפחת הסרדינים שחי במי האוקיינוס אשר דגים אותו להמלחה בעונה שיש לו אחוזי שומן גבוההים בגוף.

 

מחירון דגים למאכל

כל מי שהלך אי פעם לקנות דגים יודע שיש הבדל מהותי במחיר בין כל סוג של דגים. המחיר נקבע בהתאם למספר קריטריונים עיקריים. ראשית, יש הבדל בין מחירי סוגי דגים בישראל – קפואים, טריים או מעושנים, וכן בין סוגי דגים בישראל שמקורם בדיג מקומי או דגים מיובאים. לרוב דג מיובא טרי יהיה יותר יקר בגין הצורך להובילו מרחוק.

 

שנית, יש הבדל בין סוגי דגים בארץ בהתאם למוניטין של כל סוג דג וכמה שהוא נחשב לטעים ומעודן, וכן יש הבדל בין מחיר סוגי דגים בישראל בהתאם למידת נדירותו של הדג וכמה קשה למצאו בשוק. יש דגים שקשה למוצאם בעונות מסוימות בשנה וכאלו שכמותם בשוק משתנה בהתאם להצלחת עונת הדיג. לכן יש הבדל בין מחירם של דגי ים מסוגים שונים וכך גם של דגי מאכל מים מתוקים.

 

בנוסף, יש הבדל במחירם של דגים למאכל מסוגים שונים הגדלים בבריכות, או שהינם דגי פרא חופשיים, כאשר דגי פרא יהיו יותר יקרים בגין איכות בשרם ומגבלות דיג שיש עליהם.

 

הזמנת דגים מעושנים ומלוחים

להזמנת דגים מעושנים ומלוחים מובחרים ולעוד מידע וייעוץ מקצועי בנושא הגיעו לחנות שלנו בפתח תקווה או צרו קשר עם קראון פיש בטלפון 09-7463382.

לבירורים והצעות מחיר צור קשר

צור קשר

דילוג לתוכן